2015

Geraldton/Greenough Rifle Club Prize Meeting 2015
       
Match #1  10 shots at 700 yards       
       
Target Rifle      
Division 1      
Hughes Neil Yarloop 50.07
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 50.06
Mackay Laurie Kambalda 49.06
Felton Dave Subiaco 49.01
Brooks Ray Chapman Valley 49.00
Filgate Gary Geraldton/Greenough 48.04
Whisson Brad Subiaco 48.02
Dods Allan Subiaco 48.01
Farrell Michael South Perth 47.05
Felton Laura Subiaco 47.03
Dewar Colin Chapman Valley 47.02
Hicks Dave Subiaco 45.03
Watkins Peter Yarloop 45.02
       
Division 2      
Samuel Kerry Subiaco 49.04
Polden Phil Geraldton/Greenough 49.03
Jupp Daryl Geraldton/Greenough 48.06
McKay John Bindoon 48.05
Crago Steve East Perth 48.05
Winter Brad Northampton 48.05
Hope Chris Perth/Fremantle 47.02
Copeland Ian Nungarin 46.04
Hitch Jodie East Perth 46.03
Winter Neil Geraldton/Greenough 46.01
Martin David Subiaco 45.00
White Dave Carnarvon 44.02
Turner Graham Mundaring 38.00
Walker Neil Geraldton/Greenough 23.02
       
F Class STD      
Division 1      
Blechynden Denis Beverley 58.00
Hallam Bill Subiaco 57.03
Keogh Cathy Subiaco 57.01
Cullen Vince Perth/Fremantle 56.03
Whittemore Tony Subiaco 56.03
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 56.02
Purdy Graham Geraldton/Greenough 55.00
       
Division 2      
Whitfield Jack Geraldton/Greenough 58.03
Whitfield Barry Geraldton/Greenough 54.03
Brennan Terry Geraldton/Greenough 54.00
Ellery Terry Geraldton/Greenough 53.03
Bryan Rodney Moora 52.01
Marrow Paul Chapman Valley 51.00
       
F Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 59.02
Hunt Nigel Northampton 58.03
Piper Bruce Geraldton/Greenough 55.01
Upton Roxanne Northampton 51.01
Ogle Dave Wurgabup 48.00
       
Match #2  10 shots at 800 yards       
       
Target Rifle      
Division 1      
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 50.08
Felton Dave Subiaco 50.08
Hughes Neil Yarloop 50.06
Brooks Ray Chapman Valley 50.06
Filgate Gary Geraldton/Greenough 50.06
Dewar Colin Chapman Valley 50.06
Mackay Laurie Kambalda 50.05
Dods Allan Subiaco 50.02
Felton Laura Subiaco 49.04
Watkins Peter Yarloop 48.03
Hicks Dave Subiaco 48.02
Farrell Michael South Perth 47.03
Whisson Brad Subiaco 45.02
       
Division 2      
Polden Phil Geraldton/Greenough 50.08
Crago Steve East Perth 50.06
Winter Neil Geraldton/Greenough 50.05
Winter Brad Northampton 50.04
Hope Chris Perth/Fremantle 50.04
Walker Neil Geraldton/Greenough 50.04
McKay John Bindoon 49.05
Jupp Daryl Geraldton/Greenough 48.04
Samuel Kerry Subiaco 48.02
Turner Graham Mundaring 48.02
Martin David Subiaco 47.05
Hitch Jodie East Perth 47.04
Copeland Ian Nungarin 47.03
White Dave Carnarvon 47.03
       
F Class STD      
Division 1      
Hallam Bill Subiaco 59.04
Blechynden Denis Beverley 59.03
Purdy Graham Geraldton/Greenough 59.03
Whittemore Tony Subiaco 58.05
Keogh Cathy Subiaco 57.03
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 54.01
Cullen Vince Perth/Fremantle 53.03
       
Division 2      
Whitfield Barry Geraldton/Greenough 57.04
Whitfield Jack Geraldton/Greenough 57.03
Brennan Terry Geraldton/Greenough 57.01
Ellery Terry Geraldton/Greenough 56.02
Bryan Rodney Moora 56.01
Marrow Paul Chapman Valley 55.03
       
F Open      
Hunt Nigel Northampton 59.06
Ogle Dave Wurgabup 58.03
Piper Bruce Geraldton/Greenough 57.03
Lipple Larry Geraldton/Greenough 57.01
Upton Roxanne Northampton 50.00
       
Match #3  10 shots at 900 yards       
       
Target Rifle      
Division 1      
Farrell Michael South Perth 50.06
Brooks Ray Chapman Valley 50.02
Mackay Laurie Kambalda 49.06
Filgate Gary Geraldton/Greenough 49.04
Hughes Neil Yarloop 49.03
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 49.03
Felton Dave Subiaco 48.04
Watkins Peter Yarloop 48.03
Felton Laura Subiaco 48.02
Dewar Colin Chapman Valley 47.05
Hicks Dave Subiaco 47.03
Dods Allan Subiaco 45.02
Whisson Brad Subiaco 43.03
       
Division 2      
Polden Phil Geraldton/Greenough 49.04
Copeland Ian Nungarin 49.04
Crago Steve East Perth 49.03
Hope Chris Perth/Fremantle 48.05
Winter Brad Northampton 48.02
Jupp Daryl Geraldton/Greenough 48.01
Samuel Kerry Subiaco 47.04
Martin David Subiaco 46.04
Turner Graham Mundaring 46.03
McKay John Bindoon 46.02
Winter Neil Geraldton/Greenough 45.03
Hitch Jodie East Perth 42.03
White Dave Carnarvon 42.01
Walker Neil Geraldton/Greenough 40.01
       
F Class STD      
Division 1      
Hallam Bill Subiaco 59.04
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 59.02
Whittemore Tony Subiaco 58.05
Keogh Cathy Subiaco 57.02
Blechynden Denis Beverley 56.03
Purdy Graham Geraldton/Greenough 56.02
Cullen Vince Perth/Fremantle 53.02
       
Division 2      
Marrow Paul Chapman Valley 56.02
Whitfield Barry Geraldton/Greenough 54.01
Brennan Terry Geraldton/Greenough 54.01
Whitfield Jack Geraldton/Greenough 53.04
Bryan Rodney Moora 53.02
Ellery Terry Geraldton/Greenough 48.00
       
F Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 59.05
Hunt Nigel Northampton 59.01
Piper Bruce Geraldton/Greenough 55.02
Upton Roxanne Northampton 54.01
Ogle Dave Wurgabup 0.00
       
Aggregate      
       
Target Rifle      
Division 1      
Marsden Dennis Geraldton/Greenough 149.17
Hughes Neil Yarloop 149.16
Brooks Ray Chapman Valley 149.08
Mackay Laurie Kambalda 148.17
Filgate Gary Geraldton/Greenough 147.14
Felton Dave Subiaco 147.13
Farrell Michael South Perth 144.14
Dewar Colin Chapman Valley 144.13
Felton Laura Subiaco 144.09
Dods Allan Subiaco 143.05
Watkins Peter Yarloop 141.08
Hicks Dave Subiaco 140.08
Whisson Brad Subiaco 136.07
       
Division 2      
Polden Phil Geraldton/Greenough 148.15
Crago Steve East Perth 147.14
Winter Brad Northampton 146.11
Hope Chris Perth/Fremantle 145.11
Jupp Daryl Geraldton/Greenough 144.11
Samuel Kerry Subiaco 144.10
McKay John Bindoon 143.12
Copeland Ian Nungarin 142.11
Winter Neil Geraldton/Greenough 141.09
Martin David Subiaco 138.09
Hitch Jodie East Perth 135.10
White Dave Carnarvon 133.06
Turner Graham Mundaring 132.05
Walker Neil Geraldton/Greenough 113.07
       
F Class STD      
Division 1      
Blechynden Denis Beverley 175.11
Hallam Bill Subiaco 173.06
Whittemore Tony Subiaco 172.13
Keogh Cathy Subiaco 171.06
Purdy Graham Geraldton/Greenough 170.05
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 169.05
Cullen Vince Perth/Fremantle 162.08
       
Division 2      
Whitfield Jack Geraldton/Greenough 168.10
Whitfield Barry Geraldton/Greenough 165.08
Brennan Terry Geraldton/Greenough 165.02
Marrow Paul Chapman Valley 162.05
Bryan Rodney Moora 161.04
Ellery Terry Geraldton/Greenough 157.05
       
F Open      
Hunt Nigel Northampton 176.10
Lipple Larry Geraldton/Greenough 175.08
Piper Bruce Geraldton/Greenough 167.06
Upton Roxanne Northampton 155.02
Ogle Dave Wurgabup 106.03

    There are no upcoming events

Interested in target rifle shooting and what it entails, click on "more info" button below.

More Information

Live Viewing

2014 WARA Queens Prize Meeting streaming live.
Press the button and watch your family and friends.

Live Viewing

Products

Products To view the WARA Shop's ever expanding range of products and try our automated email ordering system, click on the View All Products button below.

View all products

Sponsors

Our sport is supported by:

Department of Sport and Recreation LotteryWest Woody Electronic Targets by Target Solutions