2015

Eastern Goldfields DRA Prize Meeting 2015  
       
Saturday Match #1  10 shots at 300 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Donovan Graham Esperance 50.07
Felton Dave Subiaco 50.06
Wittorff George Bunbury 50.04
Felton Laura Subiaco 50.04
Farrell Michael South Perth 50.03
Martin David Kambalda 49.05
Townsend Neil Perth/Fremantle 49.05
Moore John Kalgoorlie 48.05
Green Michael Kambalda 48.04
       
Division 2      
McDonald Shayne Kambalda 50.06
Barrett Bill Kalgoorlie 50.05
Tyler Des Perth/Fremantle 49.04
Coulson Patrick Kambalda 49.03
Mackay Laurie Kambalda 48.03
McKay John Bindoon 48.03
Becher John East Perth 48.02
Samuel Kerry Subiaco 48.02
Eaton Merv Northam 46.01
       
Division 3      
Girgal George Darling Range 50.05
Mortimer Steve Geraldton/Greenough 49.07
Turner Graeme Darling Range 49.05
Bellert John Kalgoorlie 48.05
Clarkson Colin Bindoon 48.04
Fletcher Geoff Kalgoorlie 45.00
Slee Kim Esperance 43.01
Pearce Phil Mount Barker 42.01
       
F Class  Std      
Alford Dave Bassendean/Bellevue 60.06
Blechynden Dennis Beverly 59.05
Moffat Adrian Esperance 59.03
Viviers Martin Esperance 58.03
Logan Mal Bassendean/Bellevue 57.03
Henley Mike Esperance 57.03
Neville Terry Esperance 56.04
       
F-TR      
Parker Aaron Esperance 60.08
Hurley Ray Esperance 60.06
Paley Brett Boulder 59.04
Bliss David Kambalda 53.02
       
F Class Open      
Piper Bruce Geraldton/Greenough 60.07
Becher Grant Kalgoorlie 59.04
Gormley Tim Kalgoorlie 48.01
       
Saturday Match #2  10 shots at 500 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Wittorff George Bunbury 50.08
Moore John Kalgoorlie 50.07
Donovan Graham Esperance 50.03
Green Michael Kambalda 50.03
Felton Dave Subiaco 49.06
Farrell Michael South Perth 49.06
Townsend Neil Perth/Fremantle 49.06
Martin David Kambalda 45.07
Felton Laura Subiaco 44.01
       
Division 2      
Becher John East Perth 50.07
Mackay Laurie Kambalda 50.06
McDonald Shayne Kambalda 49.06
Tyler Des Perth/Fremantle 49.04
Barrett Bill Kalgoorlie 48.03
McKay John Bindoon 48.03
Samuel Kerry Subiaco 48.03
Coulson Patrick Kambalda 48.02
Eaton Merv Northam 48.02
       
Division 3      
Girgal George Darling Range 49.07
Bellert John Kalgoorlie 48.06
Clarkson Colin Bindoon 48.02
Fletcher Geoff Kalgoorlie 47.04
Turner Graeme Darling Range 47.03
Mortimer Steve Geraldton/Greenough 46.03
Slee Kim Esperance 46.02
Pearce Phil Mount Barker 42.01
       
F Class  Std      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 58.06
Alford Dave Bassendean/Bellevue 58.04
Blechynden Dennis Beverly 58.04
Moffat Adrian Esperance 58.04
Neville Terry Esperance 58.01
Henley Mike Esperance 56.03
Viviers Martin Esperance 55.05
       
F-TR      
Hurley Ray Esperance 60.05
Bliss David Kambalda 60.04
Parker Aaron Esperance 57.04
Paley Brett Boulder 55.01
       
F Class Open      
Piper Bruce Geraldton/Greenough 58.04
Gormley Tim Kalgoorlie 55.01
Becher Grant Kalgoorlie 53.01
       
Saturday Match #3  10 shots at 600 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Wittorff George Bunbury 50.03
Felton Laura Subiaco 49.06
Martin David Kambalda 49.05
Moore John Kalgoorlie 49.03
Green Michael Kambalda 48.04
Felton Dave Subiaco 47.04
Farrell Michael South Perth 47.03
Donovan Graham Esperance 47.02
Townsend Neil Perth/Fremantle 43.01
       
Division 2      
Eaton Merv Northam 50.03
Mackay Laurie Kambalda 49.07
McDonald Shayne Kambalda 49.05
Coulson Patrick Kambalda 48.04
Becher John East Perth 48.04
Samuel Kerry Subiaco 48.02
Barrett Bill Kalgoorlie 48.00
Tyler Des Perth/Fremantle 47.03
McKay John Bindoon 46.02
       
Division 3      
Bellert John Kalgoorlie 49.02
Slee Kim Esperance 48.04
Mortimer Steve Geraldton/Greenough 47.03
Clarkson Colin Bindoon 47.02
Girgal George Darling Range 45.01
Turner Graeme Darling Range 45.00
Fletcher Geoff Kalgoorlie 43.02
Pearce Phil Mount Barker 42.00
       
F Class  Std      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 59.04
Blechynden Dennis Beverly 58.03
Moffat Adrian Esperance 58.01
Viviers Martin Esperance 56.03
Neville Terry Esperance 55.03
Alford Dave Bassendean/Bellevue 53.01
Henley Mike Esperance 47.00
       
F-TR      
Hurley Ray Esperance 57.02
Parker Aaron Esperance 54.00
Bliss David Kambalda 52.02
Paley Brett Boulder 47.01
       
F Class Open      
Piper Bruce Geraldton/Greenough 58.02
Gormley Tim Kalgoorlie 52.02
Becher Grant Kalgoorlie 43.02
       
Saturday Match #4  10 shots at 600 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Moore John Kalgoorlie 50.08
Martin David Kambalda 50.05
Felton Laura Subiaco 50.03
Donovan Graham Esperance 49.05
Felton Dave Subiaco 49.04
Wittorff George Bunbury 48.05
Green Michael Kambalda 48.05
Farrell Michael South Perth 47.03
Townsend Neil Perth/Fremantle 43.03
       
Division 2      
McDonald Shayne Kambalda 50.04
McKay John Bindoon 49.05
Mackay Laurie Kambalda 49.02
Eaton Merv Northam 49.02
Coulson Patrick Kambalda 48.03
Becher John East Perth 47.05
Tyler Des Perth/Fremantle 47.01
Samuel Kerry Subiaco 47.01
Barrett Bill Kalgoorlie 46.01
       
Division 3      
Turner Graeme Darling Range 47.03
Mortimer Steve Geraldton/Greenough 47.02
Pearce Phil Mount Barker 46.03
Clarkson Colin Bindoon 46.02
Fletcher Geoff Kalgoorlie 46.01
Bellert John Kalgoorlie 45.02
Slee Kim Esperance 45.01
Girgal George Darling Range 44.02
       
F Class  Std      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 59.05
Neville Terry Esperance 57.01
Blechynden Dennis Beverly 56.03
Viviers Martin Esperance 56.03
Alford Dave Bassendean/Bellevue 55.04
Henley Mike Esperance 54.05
Moffat Adrian Esperance 53.01
       
F-TR      
Hurley Ray Esperance 58.03
Paley Brett Boulder 56.03
Bliss David Kambalda 56.03
Parker Aaron Esperance 55.03
       
F Class Open      
Gormley Tim Kalgoorlie 58.02
Piper Bruce Geraldton/Greenough 55.02
Becher Grant Kalgoorlie 52.01
       
Saturday Aggregate    
       
Target Rifle      
Division 1      
Wittorff George Bunbury 198.20
Moore John Kalgoorlie 197.23
Donovan Graham Esperance 196.17
Felton Dave Subiaco 195.20
Green Michael Kambalda 194.16
Martin David Kambalda 193.22
Farrell Michael South Perth 193.15
Felton Laura Subiaco 193.14
Townsend Neil Perth/Fremantle 184.15
       
Division 2      
McDonald Shayne Kambalda 198.21
Mackay Laurie Kambalda 196.18
Becher John East Perth 193.18
Coulson Patrick Kambalda 193.12
Eaton Merv Northam 193.08
Tyler Des Perth/Fremantle 192.12
Barrett Bill Kalgoorlie 192.09
McKay John Bindoon 191.13
Samuel Kerry Subiaco 191.08
       
Division 3      
Bellert John Kalgoorlie 190.15
Mortimer Steve Geraldton/Greenough 189.15
Clarkson Colin Bindoon 189.10
Girgal George Darling Range 188.15
Turner Graeme Darling Range 188.11
Slee Kim Esperance 182.08
Fletcher Geoff Kalgoorlie 181.07
Pearce Phil Mount Barker 172.05
       
F Class  Std      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 233.18
Blechynden Dennis Beverly 231.15
Moffat Adrian Esperance 228.09
Alford Dave Bassendean/Bellevue 226.15
Neville Terry Esperance 226.09
Viviers Martin Esperance 225.14
Henley Mike Esperance 214.11
       
F-TR      
Hurley Ray Esperance 235.16
Parker Aaron Esperance 226.15
Bliss David Kambalda 221.11
Paley Brett Boulder 217.09
       
F Class Open      
Piper Bruce Geraldton/Greenough 231.15
Gormley Tim Kalgoorlie 213.06
Becher Grant Kalgoorlie 207.08
       
Sunday Match #1  10 shots at 800 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Green Michael Kambalda 50.06
Felton Laura Subiaco 50.05
Martin David Kambalda 50.05
Donovan Graham Esperance 49.06
Farrell Michael South Perth 49.06
Moore John Kalgoorlie 49.04
Wittorff George Bunbury 49.03
Felton Dave Subiaco 48.04
Townsend Neil Perth/Fremantle 47.05
       
Division 2      
Becher John East Perth 50.06
Mackay Laurie Kambalda 50.05
McDonald Shayne Kambalda 50.04
Coulson Patrick Kambalda 50.04
Samuel Kerry Subiaco 49.05
Barrett Bill Kalgoorlie 49.04
McKay John Bindoon 48.05
Eaton Merv Northam 46.04
Tyler Des Perth/Fremantle 43.03
       
Division 3      
Slee Kim Esperance 50.04
Bellert John Kalgoorlie 48.04
Mortimer Steve Geraldton/Greenough 48.02
Pearce Phil Mount Barker 48.02
Turner Graeme Darling Range 47.06
Clarkson Colin Bindoon 47.05
Girgal George Darling Range 47.02
Fletcher Geoff Kalgoorlie 46.05
       
F Class  Std      
Alford Dave Bassendean/Bellevue 60.04
Henley Mike Esperance 59.03
Blechynden Dennis Beverly 58.05
Logan Mal Bassendean/Bellevue 58.04
Viviers Martin Esperance 58.01
Neville Terry Esperance 57.03
Moffat Adrian Esperance 56.05
       
F-TR      
Parker Aaron Esperance 60.03
Bliss David Kambalda 58.07
Hurley Ray Esperance 57.03
Paley Brett Boulder 54.03
       
F Class Open      
Becher Grant Kalgoorlie 57.04
Piper Bruce Geraldton/Greenough 55.02
Gormley Tim Kalgoorlie 51.01
       
Sunday Match #2  10 shots at 900 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Moore John Kalgoorlie 50.08
Martin David Kambalda 49.04
Townsend Neil Perth/Fremantle 49.03
Green Michael Kambalda 49.02
Wittorff George Bunbury 47.06
Felton Dave Subiaco 47.05
Felton Laura Subiaco 47.03
Farrell Michael South Perth 47.03
Donovan Graham Esperance 47.02
       
Division 2      
Tyler Des Perth/Fremantle 49.05
McDonald Shayne Kambalda 49.03
Coulson Patrick Kambalda 49.03
Eaton Merv Northam 49.03
Mackay Laurie Kambalda 48.04
Samuel Kerry Subiaco 48.04
Becher John East Perth 48.03
McKay John Bindoon 48.02
Barrett Bill Kalgoorlie 47.02
       
Division 3      
Fletcher Geoff Kalgoorlie 47.05
Turner Graeme Darling Range 46.02
Slee Kim Esperance 45.03
Pearce Phil Mount Barker 45.00
Mortimer Steve Geraldton/Greenough 44.04
Girgal George Darling Range 44.02
Bellert John Kalgoorlie 44.01
Clarkson Colin Bindoon 43.01
       
F Class  Std      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 57.03
Blechynden Dennis Beverly 55.02
Alford Dave Bassendean/Bellevue 54.01
Moffat Adrian Esperance 53.02
Henley Mike Esperance 52.03
Viviers Martin Esperance 52.02
Neville Terry Esperance 37.01
       
F-TR      
Bliss David Kambalda 55.00
Hurley Ray Esperance 54.03
Parker Aaron Esperance 54.01
Paley Brett Boulder 0.00
       
F Class Open      
Piper Bruce Geraldton/Greenough 58.03
Becher Grant Kalgoorlie 58.03
Gormley Tim Kalgoorlie 49.01
       
Sunday Match #3  10 shots at 1000 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Martin David Kambalda 49.03
Farrell Michael South Perth 48.02
Moore John Kalgoorlie 48.02
Donovan Graham Esperance 45.02
Townsend Neil Perth/Fremantle 45.01
Felton Laura Subiaco 44.02
Wittorff George Bunbury 43.05
Green Michael Kambalda 43.03
Felton Dave Subiaco 37.00
       
Division 2      
Barrett Bill Kalgoorlie 47.03
McKay John Bindoon 46.03
Mackay Laurie Kambalda 45.02
McDonald Shayne Kambalda 41.01
Becher John East Perth 41.01
Eaton Merv Northam 41.01
Tyler Des Perth/Fremantle 40.01
Samuel Kerry Subiaco 39.03
Coulson Patrick Kambalda 38.02
       
Division 3      
Slee Kim Esperance 43.02
Girgal George Darling Range 43.00
Bellert John Kalgoorlie 42.03
Fletcher Geoff Kalgoorlie 42.03
Mortimer Steve Geraldton/Greenough 42.02
Turner Graeme Darling Range 41.00
Clarkson Colin Bindoon 36.01
Pearce Phil Mount Barker 31.01
       
F Class  Std      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 56.05
Neville Terry Esperance 56.02
Viviers Martin Esperance 54.02
Moffat Adrian Esperance 53.03
Alford Dave Bassendean/Bellevue 52.01
Blechynden Dennis Beverly 50.01
Henley Mike Esperance 48.01
       
F-TR      
Hurley Ray Esperance 56.03
Bliss David Kambalda 50.02
Parker Aaron Esperance 43.02
Paley Brett Boulder 0.00
       
F Class Open      
Becher Grant Kalgoorlie 54.01
Piper Bruce Geraldton/Greenough 51.01
Gormley Tim Kalgoorlie 0.00
       
Sunday Aggregate    
       
Target Rifle      
Division 1      
Martin David Kambalda 148.12
Moore John Kalgoorlie 147.14
Farrell Michael South Perth 144.11
Green Michael Kambalda 142.11
Donovan Graham Esperance 141.10
Felton Laura Subiaco 141.10
Townsend Neil Perth/Fremantle 141.09
Wittorff George Bunbury 139.14
Felton Dave Subiaco 132.09
       
Division 2      
Mackay Laurie Kambalda 143.11
Barrett Bill Kalgoorlie 143.09
McKay John Bindoon 142.10
McDonald Shayne Kambalda 140.08
Becher John East Perth 139.10
Coulson Patrick Kambalda 137.09
Samuel Kerry Subiaco 136.12
Eaton Merv Northam 136.08
Tyler Des Perth/Fremantle 132.09
       
Division 3      
Slee Kim Esperance 138.09
Fletcher Geoff Kalgoorlie 135.13
Mortimer Steve Geraldton/Greenough 134.08
Turner Graeme Darling Range 134.08
Bellert John Kalgoorlie 134.08
Girgal George Darling Range 134.04
Clarkson Colin Bindoon 126.07
Pearce Phil Mount Barker 124.03
       
F Class  Std      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 171.12
Alford Dave Bassendean/Bellevue 166.06
Viviers Martin Esperance 164.05
Blechynden Dennis Beverly 163.08
Moffat Adrian Esperance 162.10
Henley Mike Esperance 159.07
Neville Terry Esperance 150.06
       
F-TR      
Hurley Ray Esperance 167.09
Bliss David Kambalda 163.09
Parker Aaron Esperance 157.06
Paley Brett Boulder 54.03
       
F Class Open      
Becher Grant Kalgoorlie 169.08
Piper Bruce Geraldton/Greenough 156.04
Gormley Tim Kalgoorlie 100.02
       
Grand Aggregate    
       
Target Rifle      
Division 1      
Moore John Kalgoorlie 344.37
Martin David Kambalda 341.34
Wittorff George Bunbury 337.34
Donovan Graham Esperance 337.27
Farrell Michael South Perth 337.26
Green Michael Kambalda 336.27
Felton Laura Subiaco 334.24
Felton Dave Subiaco 327.29
Townsend Neil Perth/Fremantle 325.24
       
Division 2      
Mackay Laurie Kambalda 339.29
McDonald Shayne Kambalda 338.29
Barrett Bill Kalgoorlie 335.18
McKay John Bindoon 333.23
Becher John East Perth 332.28
Coulson Patrick Kambalda 330.21
Eaton Merv Northam 329.16
Samuel Kerry Subiaco 327.20
Tyler Des Perth/Fremantle 324.21
       
Division 3      
Bellert John Kalgoorlie 324.23
Mortimer Steve Geraldton/Greenough 323.23
Girgal George Darling Range 322.19
Turner Graeme Darling Range 322.19
Slee Kim Esperance 320.17
Fletcher Geoff Kalgoorlie 316.20
Clarkson Colin Bindoon 315.17
Pearce Phil Mount Barker 296.08
       
F Class  Std      
Logan Mal Bassendean/Bellevue 404.30
Blechynden Dennis Beverly 394.23
Alford Dave Bassendean/Bellevue 392.21
Moffat Adrian Esperance 390.19
Viviers Martin Esperance 389.19
Neville Terry Esperance 376.15
Henley Mike Esperance 373.18
       
F-TR      
Hurley Ray Esperance 402.25
Bliss David Kambalda 384.20
Parker Aaron Esperance 383.21
Paley Brett Boulder 271.12
       
F Class Open      
Piper Bruce Geraldton/Greenough 387.19
Becher Grant Kalgoorlie 376.16
Gormley Tim Kalgoorlie 313.08

    There are no upcoming events

Interested in target rifle shooting and what it entails, click on "more info" button below.

More Information

Live Viewing

2014 WARA Queens Prize Meeting streaming live.
Press the button and watch your family and friends.

Live Viewing

Products

Products To view the WARA Shop's ever expanding range of products and try our automated email ordering system, click on the View All Products button below.

View all products

Sponsors

Our sport is supported by:

Department of Sport and Recreation LotteryWest Woody Electronic Targets by Target Solutions