2014

Saturday Match #1  10 shots at 300 metres  
       
Target Rifle      
Division 1      
Martin David Kambalda 50.09
Green Michael Kambalda 50.09
Farrell Michael South Perth 50.05
Mackay Laurie Kambalda 49.06
McWhirter Andy Bassendean/Bellevue 48.07
Reid Mahlon Boddington 48.03
Coulson Patrick Kambalda 47.03
       
Division 2      
McDonald Shayne Kambalda 50.07
Barrett Bill Kalgoorlie 50.06
Donovan Graham Esperance 49.05
Becher John East Perth 49.04
Girgal George Darling Range 47.04
Ozolnieks Andy Mundaring 46.01
Turner Graeme Darling Range 45.03
       
Division 3      
Clarkson Colin Bindoon 48.02
Pearce Phil Mount Barker 47.04
Starcevich Brad Esperance 45.02
Clarkson Liz Bindoon 44.01
Waye Douglas Kambalda 43.00
Fletcher Geoff Kalgoorlie 42.03
Sawyer Neville Kalgoorlie 40.01
       
F Class  Std      
Division 1      
Blechynden Dennis Beverly 60.05
Hurley Ray Esperance 59.04
Logan Mal Bassendean/Bellevue 59.04
Viviers Awie Esperance 59.03
Viviers Martin Esperance 57.05
Alford Dave Bassendean/Bellevue 57.05
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 57.02
Cruickshank Kim Geraldton/Greenough 54.02
       
Division 2      
Neville Terry Esperance 60.03
Bliss David Kambalda 59.03
Moffat Ellen Esperance 57.01
Parker Aaron Esperance 56.02
Moffat Adrian Esperance 56.01
Nielson John Esperance 52.00
Purdy Graham Geraldton/Greenough 51.03
Butler Troy Kambalda 39.02
       
F Class Open      
Piper Bruce Geraldton/Greenough 60.07
Lipple Larry Geraldton/Greenough 57.06
       
Saturday Match #2  10 shots at 500 metres  
       
Target Rifle      
Division 1      
Green Michael Kambalda 50.04
McWhirter Andy Bassendean/Bellevue 50.03
Mackay Laurie Kambalda 49.06
Farrell Michael South Perth 49.04
Coulson Patrick Kambalda 49.03
Reid Mahlon Boddington 48.04
Martin David Kambalda 44.01
       
Division 2      
Donovan Graham Esperance 50.08
McDonald Shayne Kambalda 50.04
Becher John East Perth 49.05
Ozolnieks Andy Mundaring 49.04
Barrett Bill Kalgoorlie 48.04
Turner Graeme Darling Range 48.01
Girgal George Darling Range 46.01
       
Division 3      
Clarkson Colin Bindoon 48.03
Fletcher Geoff Kalgoorlie 48.02
Clarkson Liz Bindoon 46.04
Waye Douglas Kambalda 44.02
Starcevich Brad Esperance 44.01
Sawyer Neville Kalgoorlie 41.01
Pearce Phil Mount Barker 41.00
       
F Class  Std      
Division 1      
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 60.06
Blechynden Dennis Beverly 60.06
Alford Dave Bassendean/Bellevue 59.07
Hurley Ray Esperance 58.04
Viviers Awie Esperance 57.04
Cruickshank Kim Geraldton/Greenough 57.03
Logan Mal Bassendean/Bellevue 57.02
Viviers Martin Esperance 56.01
       
Division 2      
Purdy Graham Geraldton/Greenough 60.06
Neville Terry Esperance 59.03
Butler Troy Kambalda 58.04
Bliss David Kambalda 57.02
Parker Aaron Esperance 55.01
Moffat Ellen Esperance 54.03
Nielson John Esperance 53.01
Moffat Adrian Esperance 51.00
       
F Class Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 58.06
Piper Bruce Geraldton/Greenough 56.05
       
Saturday Match #3  10 shots at 600 metres  
       
Target Rifle      
Division 1      
Martin David Kambalda 50.05
Mackay Laurie Kambalda 49.06
Reid Mahlon Boddington 49.04
Farrell Michael South Perth 49.03
Green Michael Kambalda 48.05
McWhirter Andy Bassendean/Bellevue 48.01
Coulson Patrick Kambalda 47.01
       
Division 2      
McDonald Shayne Kambalda 49.06
Donovan Graham Esperance 49.05
Barrett Bill Kalgoorlie 48.05
Becher John East Perth 48.02
Girgal George Darling Range 48.02
Turner Graeme Darling Range 46.02
Ozolnieks Andy Mundaring 45.01
       
Division 3      
Waye Douglas Kambalda 48.05
Fletcher Geoff Kalgoorlie 46.04
Pearce Phil Mount Barker 45.01
Clarkson Colin Bindoon 45.00
Starcevich Brad Esperance 44.01
Clarkson Liz Bindoon 42.00
Sawyer Neville Kalgoorlie 37.00
       
F Class  Std      
Division 1      
Hurley Ray Esperance 60.06
Viviers Awie Esperance 57.02
Cruickshank Kim Geraldton/Greenough 56.04
Blechynden Dennis Beverly 56.03
Viviers Martin Esperance 55.01
Alford Dave Bassendean/Bellevue 54.01
Logan Mal Bassendean/Bellevue 54.00
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 53.00
       
Division 2      
Purdy Graham Geraldton/Greenough 58.02
Moffat Adrian Esperance 56.05
Nielson John Esperance 54.02
Parker Aaron Esperance 54.00
Neville Terry Esperance 53.02
Bliss David Kambalda 52.02
Moffat Ellen Esperance 51.00
Butler Troy Kambalda 46.01
       
F Class Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 57.02
Piper Bruce Geraldton/Greenough 54.01
       
Saturday Match #4  10 shots at 700 metres  
       
Target Rifle      
Division 1      
Farrell Michael South Perth 49.05
McWhirter Andy Bassendean/Bellevue 49.04
Green Michael Kambalda 49.04
Martin David Kambalda 48.04
Coulson Patrick Kambalda 48.04
Reid Mahlon Boddington 47.03
Mackay Laurie Kambalda 46.05
       
Division 2      
Turner Graeme Darling Range 49.04
Becher John East Perth 49.04
McDonald Shayne Kambalda 49.02
Ozolnieks Andy Mundaring 48.03
Donovan Graham Esperance 47.03
Girgal George Darling Range 46.02
Barrett Bill Kalgoorlie 46.02
       
Division 3      
Clarkson Colin Bindoon 46.01
Fletcher Geoff Kalgoorlie 44.01
Pearce Phil Mount Barker 44.00
Waye Douglas Kambalda 43.01
Starcevich Brad Esperance 42.02
Clarkson Liz Bindoon 39.01
Sawyer Neville Kalgoorlie 39.00
       
F Class  Std      
Division 1      
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 60.03
Blechynden Dennis Beverly 59.05
Logan Mal Bassendean/Bellevue 58.02
Alford Dave Bassendean/Bellevue 57.04
Viviers Awie Esperance 56.02
Hurley Ray Esperance 55.02
Viviers Martin Esperance 54.02
Cruickshank Kim Geraldton/Greenough 53.00
       
Division 2      
Neville Terry Esperance 57.05
Bliss David Kambalda 55.01
Moffat Adrian Esperance 54.01
Parker Aaron Esperance 53.00
Butler Troy Kambalda 52.01
Purdy Graham Geraldton/Greenough 51.00
Nielson John Esperance 49.01
Moffat Ellen Esperance 49.00
       
F Class Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 55.00
Piper Bruce Geraldton/Greenough 34.00
       
Saturday Aggregate    
       
Target Rifle      
Division 1      
Green Michael Kambalda 197.22
Farrell Michael South Perth 197.17
McWhirter Andy Bassendean/Bellevue 195.15
Mackay Laurie Kambalda 193.23
Martin David Kambalda 192.19
Reid Mahlon Boddington 192.14
Coulson Patrick Kambalda 191.11
       
Division 2      
McDonald Shayne Kambalda 198.19
Donovan Graham Esperance 195.21
Becher John East Perth 195.15
Barrett Bill Kalgoorlie 192.17
Turner Graeme Darling Range 188.10
Ozolnieks Andy Mundaring 188.09
Girgal George Darling Range 187.09
       
Division 3      
Clarkson Colin Bindoon 187.06
Fletcher Geoff Kalgoorlie 180.10
Waye Douglas Kambalda 178.08
Pearce Phil Mount Barker 177.05
Starcevich Brad Esperance 175.06
Clarkson Liz Bindoon 171.06
Sawyer Neville Kalgoorlie 157.02
       
F Class  Std      
Division 1      
Blechynden Dennis Beverly 235.19
Hurley Ray Esperance 232.16
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 230.11
Viviers Awie Esperance 229.11
Logan Mal Bassendean/Bellevue 228.08
Alford Dave Bassendean/Bellevue 227.17
Viviers Martin Esperance 222.09
Cruickshank Kim Geraldton/Greenough 220.09
       
Division 2      
Neville Terry Esperance 229.13
Bliss David Kambalda 223.08
Purdy Graham Geraldton/Greenough 220.11
Parker Aaron Esperance 218.03
Moffat Adrian Esperance 217.07
Moffat Ellen Esperance 211.04
Nielson John Esperance 208.04
Butler Troy Kambalda 195.08
       
F Class Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 227.14
Piper Bruce Geraldton/Greenough 204.13
       
Sunday Match #1  10 shots at 800 metres  
       
Target Rifle      
Division 1      
Coulson Patrick Kambalda 50.08
Reid Mahlon Boddington 50.06
Mackay Laurie Kambalda 50.05
Martin David Kambalda 50.04
McWhirter Andy Bassendean/Bellevue 49.05
Green Michael Kambalda 48.05
Farrell Michael South Perth 48.04
       
Division 2      
Barrett Bill Kalgoorlie 50.07
Ozolnieks Andy Mundaring 50.06
Donovan Graham Esperance 50.05
Girgal George Darling Range 48.05
McDonald Shayne Kambalda 48.02
Turner Graeme Darling Range 47.05
Becher John East Perth 45.01
       
Division 3      
Waye Douglas Kambalda 49.04
Pearce Phil Mount Barker 47.03
Clarkson Colin Bindoon 47.02
Fletcher Geoff Kalgoorlie 47.01
Clarkson Liz Bindoon 44.04
Starcevich Brad Esperance 43.01
Sawyer Neville Kalgoorlie 35.00
       
F Class  Std      
Division 1      
Viviers Martin Esperance 60.02
Hurley Ray Esperance 59.06
Viviers Awie Esperance 59.04
Logan Mal Bassendean/Bellevue 58.04
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 57.04
Cruickshank Kim Geraldton/Greenough 55.03
Blechynden Dennis Beverly 55.01
Alford Dave Bassendean/Bellevue 53.02
       
Division 2      
Parker Aaron Esperance 57.03
Nielson John Esperance 56.05
Moffat Adrian Esperance 56.04
Moffat Ellen Esperance 56.03
Neville Terry Esperance 56.02
Bliss David Kambalda 56.02
Purdy Graham Geraldton/Greenough 55.02
Butler Troy Kambalda 44.02
       
F Class Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 60.04
Piper Bruce Geraldton/Greenough 57.01
       
Sunday Match #2  10 shots at 900 metres  
       
Target Rifle      
Division 1      
Green Michael Kambalda 50.04
Reid Mahlon Boddington 49.06
Coulson Patrick Kambalda 49.02
Martin David Kambalda 48.05
McWhirter Andy Bassendean/Bellevue 48.03
Mackay Laurie Kambalda 48.03
Farrell Michael South Perth 45.01
       
Division 2      
Barrett Bill Kalgoorlie 50.01
McDonald Shayne Kambalda 49.04
Becher John East Perth 48.03
Ozolnieks Andy Mundaring 47.04
Girgal George Darling Range 45.02
Donovan Graham Esperance 44.02
Turner Graeme Darling Range 43.02
       
Division 3      
Fletcher Geoff Kalgoorlie 46.04
Clarkson Colin Bindoon 42.00
Waye Douglas Kambalda 41.01
Pearce Phil Mount Barker 40.01
Starcevich Brad Esperance 37.00
Clarkson Liz Bindoon 34.00
       
F Class  Std      
Division 1      
Viviers Martin Esperance 56.03
Viviers Awie Esperance 56.01
Logan Mal Bassendean/Bellevue 56.01
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 55.02
Alford Dave Bassendean/Bellevue 55.00
Blechynden Dennis Beverly 54.02
Cruickshank Kim Geraldton/Greenough 53.01
Hurley Ray Esperance 51.01
       
Division 2      
Nielson John Esperance 57.02
Purdy Graham Geraldton/Greenough 56.04
Neville Terry Esperance 56.01
Parker Aaron Esperance 54.02
Butler Troy Kambalda 53.01
Bliss David Kambalda 53.01
Moffat Adrian Esperance 52.01
Moffat Ellen Esperance 50.02
       
F Class Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 60.05
Piper Bruce Geraldton/Greenough 54.02
       
Sunday Match #3  10 shots at 1000 metres  
       
Target Rifle      
Division 1      
Reid Mahlon Boddington 47.01
McWhirter Andy Bassendean/Bellevue 46.01
Martin David Kambalda 46.00
Farrell Michael South Perth 44.02
Mackay Laurie Kambalda 44.01
Green Michael Kambalda 42.02
Coulson Patrick Kambalda 41.01
       
Division 2      
Ozolnieks Andy Mundaring 48.02
Barrett Bill Kalgoorlie 46.01
McDonald Shayne Kambalda 44.02
Becher John East Perth 41.01
Donovan Graham Esperance 40.01
Turner Graeme Darling Range 40.00
Girgal George Darling Range 33.01
       
Division 3      
Clarkson Colin Bindoon 45.03
Waye Douglas Kambalda 45.01
Starcevich Brad Esperance 41.01
Fletcher Geoff Kalgoorlie 36.00
Pearce Phil Mount Barker 35.02
Clarkson Liz Bindoon 30.01
       
F Class  Std      
Division 1      
Blechynden Dennis Beverly 55.02
Viviers Martin Esperance 55.00
Hurley Ray Esperance 52.01
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 51.01
Viviers Awie Esperance 50.01
Logan Mal Bassendean/Bellevue 47.01
Cruickshank Kim Geraldton/Greenough 46.01
Alford Dave Bassendean/Bellevue 46.00
       
Division 2      
Parker Aaron Esperance 52.02
Moffat Ellen Esperance 51.03
Purdy Graham Geraldton/Greenough 49.00
Moffat Adrian Esperance 48.00
Bliss David Kambalda 47.02
Neville Terry Esperance 47.00
Nielson John Esperance 46.00
Butler Troy Kambalda 43.02
       
F Class Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 58.03
Piper Bruce Geraldton/Greenough 58.02
       
Sunday Aggregate    
       
Target Rifle      
Division 1      
Reid Mahlon Boddington 146.13
Martin David Kambalda 144.09
McWhirter Andy Bassendean/Bellevue 143.09
Mackay Laurie Kambalda 142.09
Green Michael Kambalda 140.11
Coulson Patrick Kambalda 140.11
Farrell Michael South Perth 137.07
       
Division 2      
Barrett Bill Kalgoorlie 146.09
Ozolnieks Andy Mundaring 145.12
McDonald Shayne Kambalda 141.08
Donovan Graham Esperance 134.08
Becher John East Perth 134.05
Turner Graeme Darling Range 130.07
Girgal George Darling Range 126.08
       
Division 3      
Waye Douglas Kambalda 135.06
Clarkson Colin Bindoon 134.05
Fletcher Geoff Kalgoorlie 129.05
Pearce Phil Mount Barker 122.06
Starcevich Brad Esperance 121.02
Clarkson Liz Bindoon 108.05
Sawyer Neville Kalgoorlie 35.00
       
F Class  Std      
Division 1      
Viviers Martin Esperance 171.05
Viviers Awie Esperance 165.06
Blechynden Dennis Beverly 164.05
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 163.07
Hurley Ray Esperance 162.08
Logan Mal Bassendean/Bellevue 161.06
Cruickshank Kim Geraldton/Greenough 154.05
Alford Dave Bassendean/Bellevue 154.02
       
Division 2      
Parker Aaron Esperance 163.07
Purdy Graham Geraldton/Greenough 161.08
Nielson John Esperance 159.07
Neville Terry Esperance 159.03
Moffat Ellen Esperance 157.08
Bliss David Kambalda 156.05
Moffat Adrian Esperance 156.05
Butler Troy Kambalda 140.05
       
F Class Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 178.12
Piper Bruce Geraldton/Greenough 169.05
       
Grand Aggregate    
       
Target Rifle      
Division 1      
Reid Mahlon Boddington 338.27
McWhirter Andy Bassendean/Bellevue 338.24
Green Michael Kambalda 337.33
Martin David Kambalda 336.28
Mackay Laurie Kambalda 335.32
Farrell Michael South Perth 334.24
Coulson Patrick Kambalda 331.22
       
Division 2      
McDonald Shayne Kambalda 339.27
Barrett Bill Kalgoorlie 338.26
Ozolnieks Andy Mundaring 333.21
Donovan Graham Esperance 329.29
Becher John East Perth 329.20
Turner Graeme Darling Range 318.17
Girgal George Darling Range 313.17
       
Division 3      
Clarkson Colin Bindoon 321.11
Waye Douglas Kambalda 313.14
Fletcher Geoff Kalgoorlie 309.15
Pearce Phil Mount Barker 229.11
Starcevich Brad Esperance 296.08
Clarkson Liz Bindoon 279.11
Sawyer Neville Kalgoorlie 192.02
       
F Class  Std      
Division 1      
Blechynden Dennis Beverly 399.24
Hurley Ray Esperance 394.24
Viviers Awie Esperance 394.17
Norwood Ashley Geraldton/Greenough 393.18
Viviers Martin Esperance 393.14
Logan Mal Bassendean/Bellevue 389.14
Alford Dave Bassendean/Bellevue 381.19
Cruickshank Kim Geraldton/Greenough 374.14
       
Division 2      
Neville Terry Esperance 388.16
Purdy Graham Geraldton/Greenough 381.19
Parker Aaron Esperance 381.10
Bliss David Kambalda 379.13
Moffat Adrian Esperance 373.12
Moffat Ellen Esperance 368.12
Nielson John Esperance 367.11
Butler Troy Kambalda 335.13
       
F Class Open      
Lipple Larry Geraldton/Greenough 405.26
Piper Bruce Geraldton/Greenough 373.18

    There are no upcoming events

Interested in target rifle shooting and what it entails, click on "more info" button below.

More Information

Live Viewing

2014 WARA Queens Prize Meeting streaming live.
Press the button and watch your family and friends.

Live Viewing

Products

Products To view the WARA Shop's ever expanding range of products and try our automated email ordering system, click on the View All Products button below.

View all products

Sponsors

Our sport is supported by:

Department of Sport and Recreation LotteryWest Woody Electronic Targets by Target Solutions