2014

Saturday Match #1  10 shots at 300 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Coulson Patrick Kambalda 50.07
Reid Mahlon Boddington 50.05
McWhirter Andrew Bassendean/Bellevue 50.01
Green Michael Kambalda 49.05
Mackay Laurie Kambalda 48.06
Eaton Merv Northam 47.05
Martin David Kambalda 47.03
Hughes Neil Yarloop 47.02
Watkins Peter Yarloop 45.02
       
Division 2      
Tyler Des Perth-Fremantle 50.03
Hope Chris Perth-Fremantle 49.04
Probert Bradley Bencubbin 49.04
Sproule Peter Perth-Fremantle 49.04
Martin Kim East Perth 49.01
Samuel Kerry Subiaco 46.04
Walker Craig Bencubbin 43.03
Pearce Phillip Mount Barker 43.03
Rhodes Colin Bindoon 43.01
       
F Class  Std      
Division 1      
Whittemore Tony Subiaco 60.06
Neville Terry Esperance 60.06
Blechynden Dennis Beverly 60.05
Hurley Ray Esperance 59.05
Cole David Yarloop 57.05
Cullen Vince Perth/Fremantle 57.03
       
Division 2      
Giles Chris Wurgabup 59.02
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 57.03
Henley Michael Esperance 55.01
Ogle David Wurgabup 53.01
Brandis Denn Corrigin 50.01
Jacobs Edward Corrigin 49.01
       
F Class Open      
Rees Rod Beverley 59.06
Kinnear Robert Wurgabup 58.04
       
Saturday Match #2  10 shots at 500 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Coulson Patrick Kambalda 50.04
Green Michael Kambalda 49.05
Reid Mahlon Boddington 49.02
Martin David Kambalda 48.03
Eaton Merv Northam 48.02
Mackay Laurie Kambalda 48.01
Hughes Neil Yarloop 47.04
McWhirter Andrew Bassendean/Bellevue 46.02
Watkins Peter Yarloop  
       
Division 2      
Martin Kim East Perth 49.05
Tyler Des Perth-Fremantle 48.05
Probert Bradley Bencubbin 48.02
Samuel Kerry Subiaco 47.04
Walker Craig Bencubbin 47.04
Hope Chris Perth-Fremantle 46.04
Sproule Peter Perth-Fremantle 45.03
Rhodes Colin Bindoon 45.01
Pearce Phillip Mount Barker 38.01
       
F Class  Std      
Division 1      
Whittemore Tony Subiaco 58.04
Neville Terry Esperance 58.02
Cole David Yarloop 57.03
Cullen Vince Perth/Fremantle 57.03
Hurley Ray Esperance 56.05
Blechynden Dennis Beverly 56.03
       
Division 2      
Giles Chris Wurgabup 58.03
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 58.03
Henley Michael Esperance 57.01
Brandis Denn Corrigin 56.00
Ogle David Wurgabup 53.02
Jacobs Edward Corrigin 49.01
       
F Class Open      
Rees Rod Beverley 59.05
Kinnear Robert Wurgabup 56.02
       
Saturday Match #3  7 shots at 300,500,600 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Eaton Merv Northam 105.09
McWhirter Andrew Bassendean/Bellevue 104.10
Green Michael Kambalda 104.09
Mackay Laurie Kambalda 104.07
Hughes Neil Yarloop 103.10
Reid Mahlon Boddington 103.09
Martin David Kambalda 103.07
Coulson Patrick Kambalda 101.06
Watkins Peter Yarloop 34.02
       
Division 2      
Tyler Des Perth-Fremantle 102.08
Martin Kim East Perth 100.07
Walker Craig Bencubbin 100.06
Sproule Peter Perth-Fremantle 99.07
Rhodes Colin Bindoon 99.07
Hope Chris Perth-Fremantle 99.04
Samuel Kerry Subiaco 99.04
Probert Bradley Bencubbin 94.06
Pearce Phillip Mount Barker 83.04
       
F Class  Std      
Division 1      
Hurley Ray Esperance 126.10
Neville Terry Esperance 124.09
Blechynden Dennis Beverly 123.09
Whittemore Tony Subiaco 121.11
Cole David Yarloop 121.09
Cullen Vince Perth/Fremantle 112.02
       
Division 2      
Giles Chris Wurgabup 121.06
Henley Michael Esperance 120.11
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 118.07
Ogle David Wurgabup 112.03
Jacobs Edward Corrigin 108.01
Brandis Denn Corrigin 103.00
       
F Class Open      
Rees Rod Beverley 121.06
Kinnear Robert Wurgabup 113.03
       
Saturday Aggregate    
       
Target Rifle      
Division 1      
Green Michael Kambalda 202.19
Reid Mahlon Boddington 202.16
Coulson Patrick Kambalda 201.17
Eaton Merv Northam 200.16
Mackay Laurie Kambalda 200.14
McWhirter Andrew Bassendean/Bellevue 200.13
Martin David Kambalda 198.13
Hughes Neil Yarloop 197.16
Watkins Peter Yarloop 79.04
       
Division 2      
Tyler Des Perth-Fremantle 200.16
Martin Kim East Perth 198.13
Hope Chris Perth-Fremantle 194.12
Sproule Peter Perth-Fremantle 193.14
Samuel Kerry Subiaco 192.12
Probert Bradley Bencubbin 191.12
Walker Craig Bencubbin 190.13
Rhodes Colin Bindoon 187.09
Pearce Phillip Mount Barker 164.08
       
F Class  Std      
Division 1      
Neville Terry Esperance 242.17
Hurley Ray Esperance 241.20
Whittemore Tony Subiaco 239.21
Blechynden Dennis Beverly 239.17
Cole David Yarloop 235.17
Cullen Vince Perth/Fremantle 226.08
       
Division 2      
Giles Chris Wurgabup 238.11
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 233.13
Henley Michael Esperance 232.13
Ogle David Wurgabup 218.06
Brandis Denn Corrigin 209.01
Jacobs Edward Corrigin 206.03
       
F Class Open      
Rees Rod Beverley 239.17
Kinnear Robert Wurgabup 227.09
       
Sunday Match #1  10 shots at 700 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Green Michael Kambalda 50.06
Hughes Neil Yarloop 50.05
Coulson Patrick Kambalda 50.03
Martin David Kambalda 49.03
McWhirter Andrew Bassendean/Bellevue 48.04
Mackay Laurie Kambalda 48.03
Reid Mahlon Boddington 47.01
Eaton Merv Northam 44.03
       
Division 2      
Sproule Peter Perth-Fremantle 49.02
Probert Bradley Bencubbin 47.06
Samuel Kerry Subiaco 47.04
Tyler Des Perth-Fremantle 47.01
Martin Kim East Perth 46.02
Walker Craig Bencubbin 46.02
Hope Chris Perth-Fremantle 46.01
Rhodes Colin Bindoon 44.01
Pearce Phillip Mount Barker 43.01
       
F Class  Std      
Division 1      
Cullen Vince Perth/Fremantle 59.04
Cole David Yarloop 57.01
Blechynden Dennis Beverly 56.01
Hurley Ray Esperance 56.01
Neville Terry Esperance 55.03
Whittemore Tony Subiaco 54.02
       
Division 2      
Henley Michael Esperance 55.02
Ogle David Wurgabup 54.01
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 53.03
Giles Chris Wurgabup 53.02
Brandis Denn Corrigin 53.00
Jacobs Edward Corrigin 52.02
       
F Class Open      
Kinnear Robert Wurgabup 60.05
Rees Rod Beverley 60.04
       
Sunday Match #2  10 shots at 600 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Martin David Kambalda 50.03
Eaton Merv Northam 50.02
Green Michael Kambalda 49.06
Hughes Neil Yarloop 49.03
McWhirter Andrew Bassendean/Bellevue 48.02
Reid Mahlon Boddington 47.03
Coulson Patrick Kambalda 46.03
Mackay Laurie Kambalda 44.03
       
Division 2      
Hope Chris Perth-Fremantle 48.03
Martin Kim East Perth 47.03
Walker Craig Bencubbin 46.01
Samuel Kerry Subiaco 45.02
Probert Bradley Bencubbin 45.02
Tyler Des Perth-Fremantle 44.01
Rhodes Colin Bindoon 43.01
Sproule Peter Perth-Fremantle 41.01
Pearce Phillip Mount Barker 36.00
       
F Class  Std      
Division 1      
Whittemore Tony Subiaco 60.07
Hurley Ray Esperance 59.06
Cole David Yarloop 59.04
Cullen Vince Perth/Fremantle 58.03
Blechynden Dennis Beverly 58.02
Neville Terry Esperance 55.02
       
Division 2      
Giles Chris Wurgabup 56.04
Ogle David Wurgabup 55.03
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 54.03
Brandis Denn Corrigin 54.02
Henley Michael Esperance 52.01
Jacobs Edward Corrigin 52.00
       
F Class Open      
Rees Rod Beverley 59.05
Kinnear Robert Wurgabup 55.02
       
Sunday Match #3  10 shots at 600 yards  
       
Target Rifle      
Division 1      
Reid Mahlon Boddington 50.05
Martin David Kambalda 49.03
Hughes Neil Yarloop 49.03
Eaton Merv Northam 49.03
Green Michael Kambalda 48.03
Coulson Patrick Kambalda 47.03
Mackay Laurie Kambalda 47.03
McWhirter Andrew Bassendean/Bellevue 46.03
       
Division 2      
Martin Kim East Perth 49.03
Walker Craig Bencubbin 48.03
Tyler Des Perth-Fremantle 48.01
Hope Chris Perth-Fremantle 47.03
Samuel Kerry Subiaco 46.03
Probert Bradley Bencubbin 46.02
Rhodes Colin Bindoon 46.02
Pearce Phillip Mount Barker 45.01
Sproule Peter Perth-Fremantle 43.02
       
F Class  Std      
Division 1      
Blechynden Dennis Beverly 60.06
Cullen Vince Perth/Fremantle 58.04
Cole David Yarloop 56.03
Hurley Ray Esperance 55.02
Whittemore Tony Subiaco 55.01
Neville Terry Esperance 53.01
       
Division 2      
Giles Chris Wurgabup 57.02
Jacobs Edward Corrigin 56.01
Henley Michael Esperance 55.04
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 55.02
Ogle David Wurgabup 53.01
Brandis Denn Corrigin 52.02
       
F Class Open      
Rees Rod Beverley 58.01
Kinnear Robert Wurgabup 57.01
       
Sunday Aggregate    
       
Target Rifle      
Division 1      
Hughes Neil Yarloop 148.11
Martin David Kambalda 148.09
Green Michael Kambalda 147.15
Reid Mahlon Boddington 144.09
Coulson Patrick Kambalda 143.09
Eaton Merv Northam 143.08
McWhirter Andrew Bassendean/Bellevue 142.09
Mackay Laurie Kambalda 139.09
       
Division 2      
Martin Kim East Perth 142.10
Hope Chris Perth-Fremantle 141.07
Walker Craig Bencubbin 140.06
Samuel Kerry Subiaco 139.09
Tyler Des Perth-Fremantle 139.03
Probert Bradley Bencubbin 138.10
Sproule Peter Perth-Fremantle 133.05
Rhodes Colin Bindoon 133.04
Pearce Phillip Mount Barker 124.02
       
F Class  Std      
Division 1      
Cullen Vince Perth/Fremantle 175.11
Blechynden Dennis Beverly 174.09
Cole David Yarloop 172.08
Hurley Ray Esperance 170.09
Whittemore Tony Subiaco 169.10
Neville Terry Esperance 163.06
       
Division 2      
Giles Chris Wurgabup 166.08
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 162.08
Henley Michael Esperance 162.07
Ogle David Wurgabup 162.05
Jacobs Edward Corrigin 160.03
Brandis Denn Corrigin 159.04
       
F Class Open      
Rees Rod Beverley 177.10
Kinnear Robert Wurgabup 172.08
       
Grand Aggregate    
       
Target Rifle      
Division 1      
Green Michael Kambalda 349.34
Reid Mahlon Boddington 346.25
Martin David Kambalda 346.22
Hughes Neil Yarloop 345.27
Coulson Patrick Kambalda 344.25
Eaton Merv Northam 343.24
McWhirter Andrew Bassendean/Bellevue 342.22
Mackay Laurie Kambalda 339.23
Watkins Peter Yarloop 79.04
       
Division 2      
Martin Kim East Perth 340.23
Tyler Des Perth-Fremantle 339.19
Hope Chris Perth-Fremantle 335.19
Samuel Kerry Subiaco 331.21
Walker Craig Bencubbin 330.19
Probert Bradley Bencubbin 329.22
Sproule Peter Perth-Fremantle 326.19
Rhodes Colin Bindoon 320.13
Pearce Phillip Mount Barker 289.10
       
F Class  Std      
Division 1      
Blechynden Dennis Beverly 413.26
Hurley Ray Esperance 411.29
Whittemore Tony Subiaco 408.31
Cole David Yarloop 407.25
Neville Terry Esperance 405.23
Cullen Vince Perth/Fremantle 401.19
       
Division 2      
Giles Chris Wurgabup 404.19
Henley Michael Esperance 397.20
Littlely Dave Bassendean/Bellevue 395.21
Ogle David Wurgabup 380.11
Brandis Denn Corrigin 368.05
Jacobs Edward Corrigin 366.06
       
F Class Open      
Rees Rod Beverley 416.27
Kinnear Robert Wurgabup 399.17

    There are no upcoming events

Interested in target rifle shooting and what it entails, click on "more info" button below.

More Information

Live Viewing

2014 WARA Queens Prize Meeting streaming live.
Press the button and watch your family and friends.

Live Viewing

Products

Products To view the WARA Shop's ever expanding range of products and try our automated email ordering system, click on the View All Products button below.

View all products

Sponsors

Our sport is supported by:

Department of Sport and Recreation LotteryWest Woody Electronic Targets by Target Solutions